Stanovisko společnosti inQool k současnému stavu a aktuálním vládním krokům k DSŘ
Praha, 29. října 2024 – Společnost inQool a.s. jako technologický dodavatel Informačního systému stavebního řízení (ISSŘ), který je klíčovou součástí systému digitalizace stavebního řízení (DSŘ), se důrazně ohradila proti tomu, že by jakkoliv pochybila při práci na tomto systému. Podle předsedy představenstva společnosti Tibora Szabo byla firma od počátku výhradně v roli dodavatele softwarových prací a měla přesné zadání od Ministerstva pro místní rozvoj ČR (MMR). Projekt podle Tibora Szabo probíhal v časové tísni a finální verze měla být dle smluvního harmonogramu hotova až na konci roku 2024. K 1.7. byla společnočností dodána a MMR akceptována požadovaná mezi-verze.
„Společnost inQool působí na trhu od roku 2010, má za sebou stovky projektů pro stát i další veřejné instituce – v drtivé většině s velmi pozitivními referencemi. O to více jsem roztrpčen, že jméno firmy, kterou jsem založil a vybudoval, je nyní dehonestováno v médiích a v rámci politického boje. Musím zdůraznit, že naše společnost rozhodně nezpůsobila zpoždění před zahájením projektu. Nebyli jsme účastni ideového procesu tvorby zadání a naší úlohou nebylo ani provádět uživatelské testování či byznys analýzu. Státu jsme dodali přesně to, co si objednal – a to ve smluvených termínech a kvalitě, na což máme potvrzené akceptační protokoly,“ řekl předseda představenstva inQool Tibor Szabo s tím, že soulad odvedené práce se zadáním vedle ministerstva verifikoval jeho společnosti také externí technický dozor.
„K 1. červenci tohoto roku byla podle smluvního harmonogramu dokončena mezi-verze ISSŘ. Finální verze se všemi funkcionalitami měla být podle smluv hotova až 31. prosince 2024,“ zdůraznil T. Szabó. Další milníky podle něj už nebylo možné dotáhnout, protože plnění smlouvy předčasně ukončil svým rozhodnutím Úřad na ochranu hospodářské soutěže (UOHS).
„Rozumím nespokojenosti uživatelů, která následovala po červencovém spuštění systému. Nicméně s ohledem na pozdní termín realizace a omezení daná „nouzovým režimem“ zadávacího řízení bez uveřejnění (v němž můžete plnit jen nezbytné minimum), nebylo možné v rozvoji projektu postupovat nad zákonem daný rámec. Ale ani to není vinou naší společnosti,“ uvedl předseda představenstva inQool.
Szabo dále zdůraznil, že jeho firma dodávala v rámci celého systému Digitalizace stavebního řízení pouze jeden dílčí systém ze čtyř. „Do systému ISSŘ bylo zatím proinvestováno cca 24 milionů korun z celkového objemu 150 milionů investovaných do projektu DSŘ. Ostatní komponenty, tedy Národní geoportál územního plánování, Portál stavebníka a Elektronická evidence dokumentací (spisová služba) jsou ministerstvem objednány u jiných společností a jejich problémy nejsou naše zodpovědnost,“ vysvětlil.
Systém ISSŘ je nyní dokončován a udržován na základě objednávek MMR vysoutěžených v rámci dynamického nákupního systému (DNS) tak, aby systém plnil svou funkci v rámci tzv. legislativního bypassu, o kterém rozhodla vláda. inQool se na těchto pracích jako subdodavatel nadále podílí. Podle společnosti bude systém v rámci tohoto technologického a legislativního bypassu plně funkční ke konci roku.
Z 25 legislativních nesouladů v rámci DSŘ, o kterých hovoří vláda, se podle Tibora Szabo žádný aktuálně netýká přímo ISSŘ. „ISSŘ je podle naší analýzy plně v souladu s paragrafem 274, který jeho funkci legislativně upravuje. My jsme přesvědčeni, že tento systém je technologicky i produktově připraven dosáhnout cílového stavu, který naplní očekávání koncových uživatelů na stavebních úřadech a dotčených organizací při intenzivním nasazení našich kapacit do půl roku. V tomto ohledu jsme připraveni vést aktivní komunikaci i se zástupci Svazu měst a obcí či Svazu tajemníků měst a obcí,” přislíbil Szabo.
Společnost inQool přesto rozumí rozhodnutí vlády, která chce v rámci DSŘ vypsat nová výběrová řízení.
„Stav, kdy práce probíhaly po zásazích ÚOHS mimo standardní režim veřejné zakázky, v tzv. stavu krajní nouze, neposkytoval dodavatelům procesní jistotu pro další doladění a střednědobý rozvoj systémů po dobu pěti let. Proto plně akceptujeme postup vlády, který by měl dostat práce na digitalizaci stavebního řízení do standardního obchodně-právního režimu,“ uvedl Tibor Szabo.
„Vláda potvrdila možnost navázat v tomto tendru na aktuální systémy a dodělat je na základě finální specifikace. Tím pádem se přirozeně budeme o nové řízení společně s partnery zajímat,“ uzavřel předseda představenstva společnosti inQool.
Kontakt pro média: media@inqool.cz