Ohlédnutí se za dodávkou Informačního systému stavebního řízení a poděkování všem zúčastněným
Digitalizace stavebního řízení má za cíl zefektivnění a zrychlení stavebního procesu v České republice, v rámci tohoto projektu plní společnost inQool významnou roli dodavatele Informačního systému stavebního řízení (ISSŘ). Systém ISSŘ byl ve své základní verzi úspěšně spuštěn dne 1.7. 2024, spuštění proběhlo bez větších technologických obtíží, což potvrzuje připravenost a odbornost společnosti inQool.
Poděkování
Společnost inQool by ráda vyjádřila poděkování Ministerstvu pro místní rozvoj ČR (MMR) a všem IT pracovníkům stavebních úřadů, kteří se podílejí na implementaci a nastavení systému. Poděkování patří také dodavatelům, kteří zajišťují další významné komponenty projektu, jako jsou Portál stavebníka, Národní geoportál územního plánování, spisová služba a ostatní infrastrukturní a podpůrné služby, jež jsou nezbytné pro úspěch celého projektu.
Technologická platforma společnosti inQool
Jak již bylo zmíněno, inQool je dodavatelem Informačního systému stavebního řízení. Předmětné technologické řešení je klíčové pro zpracování stavební dokumentace a souvisejících stavebních řízení ze stran pracovníků stavebních úřadů. ISSŘ je také úzce integrován na Portál stavebníka a centrální spisovou službu, dále také na národní technologické body, jako jsou: JIP-KAAS, katastr nemovitostí či základní registry.
Za dosažením vysoké kvalitativní úrovně dodávky, požadované výkonnosti a aplikační robustnosti ISSŘ stojí technologická platforma společnosti inQool s názvem EAS 2.0.
Platforma je koncepčně vyvíjena přes pět let a akumuluje know-how z technologických dodávek agendových a evidenčních informačních systémů pro významné klienty z prostředí eGovernmentu v České republice i na Slovensku.
Další významné technologické komponenty digitalizace stavebního řízení
Veřejný přístupový bod celé digitalizace zajišťuje Portál stavebníka, jedná se o portál k zadávání stavebních žádostí a stavební dokumentace a zajišťuje také elektronickou komunikaci se stavebním úřadem. Dále je třeba zmínit Národní geoportál územního plánování, funguje jako úložiště dat, jež zpřístupňuje veškeré výstupy územního plánování v ČR, koordinaci a sdílení územních plánů včetně jejich návrhů. V neposlední řadě je nutno uvést Spisovou službu, která představuje řízení dokumentů, spisů a listin dle legislativy.
Infrastrukturní a podpůrné služby zajišťovány MMR
Důležitou součástí je i hardware pro úředníky, který zásadně modernizuje pracovní prostředí úředníků a podporuje efektivní práci v systému ISSŘ skrze dodávky nových monitorů a počítačů. Datové centrum a konektivita představují provozní prostředí zajišťující odpovídající rychlost a responzivitu informačních systémů. Školení úředníků je zajišťováno průběžně již od jara 2024 pracovníky MMR na tzv. školících (sandbox) prostředích, jedná se o přípravu úředníků na práci s novým systémem, distribuci školící dokumentace a řešení praktických dotazů. Významnou oblastí je legislativa související s výkladem a prováděcími vyhlášky nového stavebního zákona, která je taktéž průběžně komunikována gestorem zákona směrem k stavebním úřadů i širší odborné veřejnosti.. Helpdesk a infolinka jsou rezortem provozovány pro podporou uživatelů systému, jedná se tak o poradenství a komunikaci řešení problémů. V intenzivní spolupráci s IT pracovníky stavebních úřadů probíhá konfigurace systému ISSŘ, kdy i lokální IT správci mají významné systémové oprávnění k systému kam například spadá konfigurace a správa uživatelských oprávnění, jež umožní řádné přihlášení uživatelů a práci s dostupnými agendami ISSŘ.
Závěrem chceme doplnit, že společnost inQool se těší na další spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR. Věříme, že naše práce představuje významný přínos k modernizaci stavebnictví a ekonomickému růstu v České republice.
Celou tiskovou zprávu o digitalizaci stavebního řízení si můžete přečíst zde.